Biyografi

MEHMET AKKAYA

FİLOZOFÇA’nın yazarı olarak tanınan Mehmet AKKAYA, 1964’te Malatya’da doğdu. İlkokulu Malatya’da okudu; orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Kocasinan Lisesi’nden sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Maltepe Üniversitesi’nde Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Bölümü’nde yüksek lisans (master) yaptı; dil ve kültür felsefesi konusundaki tez çalışmasıyla mezun oldu. Çeşitli gazete ve kültür-sanat-felsefe dergilerinde bilim, sanat, felsefe ve politika içerikli yazdığı yazılarla biliniyor. Sanat felsefesi, dil felsefesi, siyaset felsefesi, bilgi felsefesi, tarih felsefesi gibi konularla ilgilenen Akkaya, televizyon ekranlarında yaptığı felsefe/düşünce programlarıyla da tanınıyor.

2008’den itibaren kitap çalışmalarına yoğunlaşan yazarın eserleri düşün, sanat ve politika meraklıları tarafından ilgiyle izleniyor. Eserlerinde ve konuşmalarında “Diyalektik toplumcu gerçekçilik”, “Felsefi-ideolojik bilinç”, “Epistemolojik kopuş”, “Kültürün Dört Unsuru” (Bilim, Politika, Felsefe, Sanat) yanında Nâzım Hikmet, Sabahattin Ali, Ruhi Su, Yılmaz Güney ve Muzaffer Oruçoğlu’nu kastederek geliştirdiği “Ülkemizin Beş Büyükleri” gibi kendine özgü terimler de kullanıyor. Yurtiçinde ve yurtdışında sunumlar yapan, konferanslar veren Akkaya, “Alternatif Sanat Felsefesi”, “Hangi Felsefenin Mirasçısıyız?”, “Dillerin Kendi Kaderini Tayin Hakkı”, “Estetik Kriz Teorisi”, “Teolojik Epistemoloji”, “Milliyetçi/ulusalcı Pedagoji”, “Bilgi-Bilinç Diyalektiği” başlıklı tartışmalar yapıyor. Akkaya’nın “Filozofça” üst başlığıyla çıkmış olan kitapları şunlardır:

Düşünceler/Söyleşiler, Belge Uluslararası Yayıncılık, (2008)

 Bakış (Felsefecilerle Tartışmalar), Belge Uluslararası Yayıncılık, (2009)

 Portreler (Felsefe/Sanat), Belge Uluslararası Yayıncılık, (2010)

 Dil Felsefesi, Belge Uluslararası Yayıncılık, (2011) (Genişletilmiş 2. Baskı (2018)

Politikanın Evrimi (Siyaset Felsefesi), Belge Uluslararası Yayıncılık, (2013)

 Hayat ve Sanat (Sanat Felsefesi), Belge Uluslararası Yayıncılık, (2014)

 Epistemolojik Kopuş, Belge Uluslararası Yayıncılık, (2015)

 Bilgi Kuramı (Bilgi Felsefesi), Belge Uluslararası Yayıncılık, (2019)

Din Felsefesi, Belge Uluslararası Yayıncılık, (2021)

Hukuk Felsefesi, Belge Uluslararası Yayıncılık, (2022)

Yazdığı Dergiler ve Gazeteler:

 Sanat ve Hayat, Mesele, İnsancıl, Özne (Hakemli Dergi), Sancı, Üvercinka, Evrensel Kültür, Bağlaç, Devrimci Marksizm, Tiyatral İstanbul, Teori ve Politika, Broy, Eski, Güncel Sanat, Evrensel, Cumhuriyet, BirGün.

Katkı Yaptığı Kitaplar:

Sokaktan Parlamentoya, Su Yayınları, İstanbul, 2008 Kuşatmaya Karşı 25 Yıl, İnsancıl Yayınları, 2014 Köy Enstitülerinden Doğan Edebiyat, KAVEG Yayınları, İstanbul, 2014 Felsefede Elli Yıl, Notos Yayınları, İstanbul, 2016 PLATON (Özne Özel Sayısı), Çizgi Kitabevi, Adana, 2016 Yolculuk, Felsefe – Şeyh Bedreddin, Ceylan Yayıncılık, İstanbul, 2017